Kvalitní a přístupný web

Nové nároky pro webové stránky škol platné od září 2020

Téma přístupnosti webových stránek není žádnou novinkou. Množství online zdrojů již dnes umožňuje, aby k jejich obsahu mohli přistupovat i uživatelé s těžkým zdravotním postižením nebo jinými speciálními potřebami. Aktuálně platný zákon (č. 99/2019 Sb. o přístupnosti …) říká, že je třeba zajistit, aby „internetové stránky a mobilní aplikace byly přístupné, a to tím, že je pro jejich uživatele, zejména pro osoby se zdravotním postižením, učiní vnímatelnými, ovladatelnými, srozumitelnými a stabilními.“

V principu to znamená přizpůsobit kód, design i obsah webu tak, aby tyto nároky splňoval. Mnozí autoři si uvědomují, že vstřícně vytvořený web jim přináší více spokojených uživatelů. Státní správa i samospráva má povinnost mít přístupný web již více než deset. Podle výše uvedeného zákona se ale dle § 3 rozšiřuje okruh tzv. povinných subjektů, a tak se podmínky přístupnosti dotknou i dalších institucí. Patří mezi ně nyní i školy a školská zařízení. Internet tak bude zase o trochu přívětivějším místem, protože přístupnost webu je vlastně benefitem pro všechny uživatele bez výjimky. Zákon dále aktualizuje požadavky na přístupnost podle nové normy WCAG 2.1. (Web Content Accessibility Guidelines), která reaguje na současný vývoj technologií. Novinkou také je, že legislativa přístupnost od povinných institucí vyžaduje i u mobilních aplikací a dalších typů obsahu (např. u audiovizuálních nahrávek nebo dokumentů ve formátech PDF, DOC atd.). Plnění těchto povinností bude Ministerstvo vnitra i kontrolovat. Implementace aktuálních norem by ale neměla být motivována pouze hrozící inspekcí, protože kvalitně zpracovaný přístupný web ušetří mnoho starostí úplně všem.

Pojďme si nyní přiblížit principy a techniky normy WCAG 2.1. Ty lze rozdělit do několika okruhů. Pro školy bude jistě ulehčujícím faktorem, že celou normu musí uplatnit pouze na ty části webu, které jsou povinně zveřejňované. Školy jistě nemají kapacity na to, aby např. veškeré reportážní snímky a videa z akcí opatřovaly textovým popisem. Nicméně dobrovolnosti se meze nekladou a redakční systém musí být nastaven tak, aby plnění veškerých normativních nároků uměl v případě potřeby zajistit. Stručně v bodech shrnul WCAG Radek Pavlíček, přední český odborník na přístupnost webu:

Vnímatelnost

• Netextovému obsahu zajistěte textovou alternativu.
  • K audio a video obsahu zajistěte titulky a alternativy.
  • Vytvořte přizpůsobitelný obsah a umožněte jeho zpracování pomocí asistivních technologií.
  • Zajistěte dostatečný kontrast mezi popředím a pozadím, aby věci byly snadno viditelné a slyšitelné.

Ovladatelnost

• Zajistěte, aby vše bylo přístupné z klávesnice. Poskytněte uživateli dostatek času na přečtení a práci s obsahem stránky.
  • Nepoužívejte obsah, který může způsobit záchvaty.
  • Pomozte uživatelům s navigací a nalezením obsahu.
  • Usnadněte uživatelům používání webu pomocí různých vstupních zařízení (nejen klávesnice).

Srozumitelnost

• Pište texty tak, aby byly čitelné a srozumitelné.
  • Tvořte obsah tak, aby se zobrazoval a fungoval tak, jak uživatel předpokládá. -Pomozte uživatelům vyvarovat se chyb a opravit je.

Robustnost

• Zajistěte maximální kompatibilitu se stávajícími i budoucími technologiemi, včetně asistivních technologií.

Kinet Vám pomůže

Hledáte-li nové řešení pro své webové stránky, rádi pro vás připravíme komplexní individuální návrh webu v souladu s platnou normou přístupnosti webu (WCAG 2.1). Na základě přesného zadání můžeme zpracovat podrobnější nabídku.

Vytvořili jsme i typizovanou grafickou šablonu, jejíž implementace je časově i finančně méně náročná. Šablona je připravena pro aktuálně nejrozšířenější redakční systém WordPress, který má jednoduché uživatelské rozhraní pro správu obsahu i možnost dalšího rozvoje. Vzhledem k častým bezpečnostním aktualizacím je třeba zajistit pravidelnou správu systému a aktualizaci kódu šablony, aby webové stránky bezpečně a správně fungovaly. Takto vytvořený web můžete provozovat na našich serverech a my se postaráme o to, aby bylo vše vždy aktuální a zabezpečené.

V rámci měsíčního poplatku získáte krom kvalitního webu i podporu pro aktivaci a správu uživatelů ve službě Office 365. Licence A1 umožňuje přístup k online variantě známého software balíčku pro všechny vaše zaměstnance i žáky a společnost Microsoft ji poskytuje školám zdarma. My vám služby můžeme nastavit tak, aby každý uživatel získal adresu ve forme jmeno.prijmeni@vasedomena.cz. Přihlašovací údaje můžeme nastavit tak, aby byly shodné s loginem a heslem pro přihlášení do vaší školní počítačové sítě. Pro emaily lze ale zajistit i jinou doménu. Někteří si např. vybrali zkrácenou podobu názvu školy. Všechny emailové schránky mají velkorysý objem 50 GB.

V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat.